Suorganizatori takmičenja su tri države – Hrvatska, Danska i Norveška, a susreti prvog kruga takmičanje igrat će se u pet gradova. U Hrvatskoj domaćini su Poreč, Varažadin i Zegreb, u Danskoj Herning, te u Norveškoj Baerum.
Na prvenstvu učestvuju 32 reprezentacije podijeljene u osam grupa sa po četiri ekipe. O tome više i detaljnije možete pročitati ovdje.
Po tri najbolje ekipe iz svake grupe u drugom krugu će forimirati četiri nove grupe sa po šest ekipa, a susreti će se igrati od 21. do 26. januara u Herningu, Varaždinu, Baerumu i Zagrebu.
Četvrtoplasirane ekipe iz svake grupe nastavljaju takmičenje u tzv. Predsjedničkom kupu za plasman od 25. do 32. mjesta.
Polufinalne utakmice bit će odigrane 30. i 31. januara u Zagrebu i Baerumu, dok je susret za treće mjesto (15.00 sati) i finale (18.00) na programu 2. februara u Baerumu.
Francuska je kao najuspješnija rukometna nacija na svjetskim prvenstvima osvojila šest naslova – 1995., 2001.,2009., 2011., 2015. i 2017. godine. Pored toga Francuzi još imaju dva srebra i četiri bronzana odličja. Druga je Švedska sa po četiri zlata, srebra i bronze, treća Rumunija sa četiri zlata i dvije bronze, četvrta je Danska sa po tri i zlata i srebra te jednom bronzom, dok je Njemačka na petoj poziciji sa tri zlata, dva srebra i jednim bronzanim odličjem.
Titulu brane rukometaši Danske koji su na prošlom SP 2023. godine u Poljskoj i Švedskoj u finalu savladali Francusku sa 34:29.
Danska, kao akutalni olimpijski prvak iz Pariza, ubraja se u prvog favorita prvenstva, a najveće konkurente na putu do nove titule imat će u selekcijama Njemačke, Španije, Francuske i Švedske.
Nakon uvodnih susreta između Francuske i Katara, te Italije i Tunisa (14. januara od 18.00 sati), prvog dana SP-a još se sastaju Danska – Alžir i Austrija – Kuvajt (20.30 sati).
FENA/sportskipuls.ba