Revolucija na SP-u

Žuti kartoni se brišu i to dva puta

Velika promjena uvodi se na Svjetskom prvenstvu koje počinje za mjesec i pol. As piše: “Novo pravilo u vezi s kartonima revolucionarna je promjena Svjetskog prvenstva. FIFA će na sastanku Vijeća raspravljati o uvođenju i druge amnestije za žute kartone tokom turnira.

Kartoni bi se prvo brisali nakon grupne faze, a zatim nakon četvrtfinala.

Proširenje Svjetskog prvenstva na 48 ekipa znači više utakmica te tako i veći rizik od suspenzije za igrače zbog nakupljanja žutih kartona. Iz tog razloga FIFA je odlučna odgovoriti na zahtjeve saveza i trenera te uvesti drugu amnestiju tokom turnira za one igrače koji dobiju žuti karton, ali ne budu isključeni. O ovom dodatnom brisanju kartona raspravljat će se danas na sastanku FIFA-e u Vancouveru.” Athletic ističe kako se očekuje prihvaćanje prijedloga za promjenom pravila.

Dva puta se poništavaju žuti kartoni

Prema novom pravilu, svi žuti kartoni koji nisu rezultirali suspenzijom tokom grupne faze bili bi poništeni. Ne bi se prenosili u nokaut fazu. Ovo bi bilo prvo od dva razdoblja brisanja žutih kartona. Njihovo drugo poništavanje dogodilo bi se nakon četvrtfinala za one koji su dobili jedan žuti karton od osmine finala do četvrtfinala.

S proširenjem SP-a na čak 48 ekipa, umjesto sedam utakmica koliko je prije bilo potrebno za plasman u finale, sada ih je potrebno osam. Zato što je na SP uveden dodatni krug nokaut faze, osmina finala. FIFA dvostruko brisanje kartona pravda time da želi zaštititi igrače i spriječiti da odlučujuće faze turnira obilježavaju suspenzije.

Index.hr / sportskipuls.ba

VEZANE VIJESTI

Stroga pravila za Iran na Mundijalu

NAJNOVIJE

NAJČITANIJE

NAJČITANIJE