Odluka dolazi u trenutku pojačanih tenzija zbog rata u Iranu, koji su 28. februara pokrenuli SAD i Izrael. Sheinbaum je navela da joj je predstavnik FIFA-e prenio kako američke vlasti nisu željele da iranska reprezentacija boravi na teritoriji SAD van termina utakmica. “Sjedinjene Države ne žele da reprezentacija Irana noći provodi u SAD. FIFA nas je pitala da li mogu da budu smješteni u Meksiku i odgovorili smo da nemamo nikakav problem sa tim”, rekla je predsjednica Meksika.
Iran će na Mundijalu igrati protiv Novog Zelanda 15. juna u Inglewoodu, zatim protiv Belgije šest dana kasnije, dok će duel sa Egiptom odigrati 26. juna u Seattleu. Prije izbijanja sukoba planirano je da baza reprezentacije bude u Tusconu, u saveznoj državi Arizona, ali su bezbjednosne okolnosti i američke sankcije prema Iranu dodatno zakomplikovale situaciju.
Svjetsko prvenstvo biće održano od 11. juna do 19. jula, a domaćini turnira su SAD, Kanada i Meksiko.
Beta / sportskipuls.ba








